Kuidas planeerida lapse sugu?


KUIDAS PLANEERIDA LAPSE SUGU?
Vahel on nii, et tulevased lapsevanemad sooviksid väga ühte kindlast soost järeletulijat. Ehk on pere juba ammu igatsenud pisikest õde oma suurtele vendadele või väikest poisipõnni, kes käiks isa jälgedes? Selle nimel annab ka ise üht-teist ära teha. 

Nimelt on teada, et XY-kromosoomiga spermatosiodid ehk spermapoisid on liikuvamad, kui XX-kromosomiga spermatosoidid ehk spermatüdrukud. XX-kromosoomiga spermatosoidid ehk spermatüdrukud on aga vastupidavamad, kuid kiiruses jäävad spermapoistele alla. Kui seksuaalvahekord toimub ovulatsiooni ajal, siis jõuavad kiiremad, XY-kromosoomi kandvad spermatosoidid munaraku juurde enne kui aeglasemad XX-kromosoomiga seemnerakud ja poisslapse sündimine on tõenäolisem. Kui aga seksuaalvahekord toimub enne ovulatsiooni, siis XY-kromosoomiga spermatosoidid surevad ja õigeks ajaks jõuavad munarakuni ainult XX-kromosoomiga spermatüdrukud. 

Seega seisneb nipp selles, et tüdruku tegemiseks tuleks seksuaalvahekorras olla paar päeva enne ovulatsiooni, ning seejärel seksuaalvahekorrast hoiduda. Poisi tegemiseks seevastu tuleks olla vahekorras ovulatsiooni ajal. Ovulatsioonitest muutub positiivseks reeglina mõni päev enne ovulatsiooni. LH-hormooni tõus tuvastatakse uriinis umbes 24-36h enne ovulatsiooni. Samas on ka ovulatsiooniteste, mis lisaks LH-hormoonile mõõdavad uriinis ka östrogeeni taseme tõusu. Sellised testid on näiteks Clearblue Advanced digitaalsed ovulatsioonitestid ning samuti Clearblue viljakusmonitor. Östrogeeni taseme tõusu tuvastamine uriinis annab märku, et ovulatsioon võiks toimuda ligikaudu kolme ööpäeva pärast. See on paras aeg, et XX-kromosoomiga spermatüdrukud peaksid vastu ning eostatakse tüdruk. Ovulatsiooni toimumise hetkest annavad ka tihti märku valutorked vasakul või paremal pool munasarjades. Peale positiivset ovulatsioonitesti teame oma keha paremini jälgida ja otsida märke ovulatsiooni toimumisest. Ovulatsioonid toimuvad tavaliselt korda mööda vasakul ja paremal pool munasarjades. Valutorked ühel pool alakõhus annavad märku, et oleks paras aeg teha üks vahva poisipõnn. Eelnevad paar päeva tuleks sellisel juhul seksist hoiduda. 

Tavaliselt saab soo üsna kindlalt teada raseduse 20 nädala paiku tehtavas looteanatoomia ultrahelis. Mõnel juhul pakuvad arstid välja soo ka juba 12 nädala ultrahelis. Gender Maker on loonud väga laheda testi, mis võimaldab lapse sugu ennustada juba 6 nädalat peale viljastamist. Testi saab tellida siit