Basaaltemperatuuri mõõtmine ning basaaltemperatuuri plussid ja miinused.

23.05.2023


Üks oluline vahend, mis aitab naistel paremini mõista oma reproduktiivset tsüklit ja suurendada rasestumise tõenäosust, on basaaltemperatuuri mõõtmine. 

Basaaltemperatuur viitab kehatemperatuurile puhkeolekus, eriti hommikul enne igasugust füüsilist tegevust või pärast piisavalt und. Basaaltemperatuur kajastab hormonaalseid muutusi naise menstruaaltsüklis. Enne ovulatsiooni on östrogeeni tase kõrgem, mis tõstab basaaltemperatuuri veidi. Pärast ovulatsiooni tõuseb progesterooni tase, mis põhjustab basaaltemperatuuri edasist tõusu.

Basaaltemperatuuri mõõtmiseks on kõige olulisem vahend usaldusväärne ja täpne termomeeter. Mõõtmist tuleks teostada iga hommik samal ajal, enne voodist tõusmist või igasugust liigutamist. Enne mõõtmist peaks olema piisavalt puhkust, vähemalt 3-5 tundi järjest. Mõõtetulemused registreeritakse graafikul või spetsiaalses rakenduses, et jälgida temperatuuri muutusi tsükli jooksul.

Basaaltemperatuuri mõõdetakse tupest igal hommikul kindlal kellaajal (+/- 15 minutit) enne voodist tõusmist. Iga liigutus peale voodi kõrvalt kraadiklaasi võtmise on üleliigne ja võib mõjutada temperatuuri. Parima tulemuse saab, kui ärgata äratuskella peale ja mõõta basaali koheselt peale seda. Basaal näitab ovulatsiooni toimumist tagantjärele (pärast ovulatsiooni toimumist temperatuur tõuseb vähemalt 0,2-0,4 kraadi võrra). Temperatuur langeb vahetult enne menstruatsiooni algust. Kui temperatuur on üleval olnud vähemalt 14 päeva, siis võib olla lootust, et oled rasestunud. Basaaltemperatuur püsib üleval terve raseduse esimese trimestri. Basaaltemperatuur võib olla enne ovulatsiooni ca 36,2-36,6 ja peale ovulatsiooni ca 36,6-37,1 – kõik sõltub meie organismist ja temperatuuri mõõtmise kellaajast. Näiteks inimene, kes tõuseb kell 6.00 hommikul võib olla ovulatsioonieelse temepratuuriga 36,25. Samas, kui inimene, kes tõuseb kell 9.00, on temperatuuriga 36,55. Oluline on, et pärast ovulatsiooni toimuks tõus 0,2-0,4 kraadi. Kui kehatemperatuur on tõusnud mõnel muul põhjusel (näiteks haigus ja palavik), siis ei ole andtud meetod enam selle tsükkli vältel usaldusväärne. Basaaltemperatuuri mõõdetakse tsükkli vältel ühe ja sama termomeetriga. Digitaalseid termomeetreid, sealhulgas ka basaaltermomeetrit One Step on soovitatav hoida usalduse suurenemise eesmärgil mõõtmiskohas ca 5 minutit, mitte katkestada mõõtmist peale termomeetri piiksumist.


Basaaltemperatuuri mõõtmine aitab Sul tundma õppida oma keha ja annab kindluse, et ovulatsioon toimib. Pärast ovulatsiooni toimub temperatuuri tõus, mis näitab, et munarakk on vabastatud ja viljastumisvõimalus on kõrgem. Samuti on sellega hea kontrollida oma tunnetust ovulatsiooni üle ning ovulatsiooniteste.

Basaaltemperatuuri langedes vahetult enne päevi, saad Sa kindel olla, et sa pole rase (või päevadega rase). Basaaltemperatuur näitab ovulatsiooni siiski pärast selle toimumist, seega, et sellest eelnevalt teada saada, tuleks kasutada ovulatsiooniteste.

Plussid ja miinused basaaltemperatuuri mõõtmise juures:

Plussid basaaltemperatuuri mõõtmisel:

Ovulatsiooni tuvastamine: Basaaltemperatuuri mõõtmine võimaldab tuvastada ovulatsiooni ajastust. Temperatuuri tõus pärast ovulatsiooni annab märku munaraku vabastamisest, mis on kõige soodsam aeg rasestumiseks.

Tsükli regulaarsuse hindamine: Basaaltemperatuuri mõõtmine aitab hinnata menstruaaltsükli regulaarsust ja kestust. Stabiilsed temperatuurimustrid näitavad normaalset ovulatsiooni ja hormonaalset tasakaalu.

Viljakusprobleemide tuvastamine: Basaaltemperatuuri mõõtmine võib viidata viljakusprobleemidele, nagu ovulatsiooni puudumine või ebaregulaarne ovulatsioon. See aitab naistel saada aimu oma viljakuse seisundist ja võimaldab õigeaegselt pöörduda arsti poole.

Rasestumise ajastamine: Basaaltemperatuuri mõõtmine aitab paaridel planeerida vahekordi viljakuse perioodil, suurendades seeläbi rasestumise võimalust.

Miinused basaaltemperatuuri mõõtmisel:

Tulemuste interpreteerimise keerukus: Basaaltemperatuuri mõõtmise tulemuste õige tõlgendamine võib olla keeruline, eriti kui temperatuurimustrid on ebastabiilsed või ebatavalised. Välised tegurid nagu stress, unehäired või haigus võivad tulemusi moonutada.

Hilinenud ovulatsiooni tuvastamine: Basaaltemperatuuri mõõtmine näitab ovulatsiooni toimumist alles pärast seda, kui see on juba toimunud. Seetõttu võib rasestumine olla veidi hilinenud, kui seda planeeritakse vaid basaaltemperatuuri alusel.

Aeganõudvus: Basaaltemperatuuri mõõtmine nõuab järjepidevust ja distsipliini, kuna seda tuleb teha iga hommik samal ajal enne voodist tõusmist. See võib olla koormav neile, kelle elutempo on kiire või kellel on ebaregulaarne elurütm.







23.05.2023
Ovulatsioonitestid.ee & AI.